Lewitujący pociąg z amortyzatorami od BWI Group

Lewitujący pociąg z amortyzatorami od BWI Group

Współpraca BWI Group z firmą Nevomo była dla nas wyjściem poza branżowe ramy, jednak nie poza możliwości. Okazuje się inteligenta i innowacyjna mobilność nie sprowadza się wyłącznie do pojazdów drogowych, tak samo jak systemy zawieszeń nie są wyłącznie atrybutem samochodów.

Na początku września Nevomo, firma technologiczna zajmująca się rozwojem technologii opartej na idei kolei magnetycznej MagRail, ogłosiła, że po raz pierwszy na świecie udało się jej uzyskać lewitację pociągu poruszającego się po konwencjonalnej infrastrukturze kolejowej, czyli mówiąc wprost po torach.  Testy przeprowadzono na specjalnie w tym celu zbudowanym 700 - metrowym odcinku linii kolejowej w miejscowości Nowa Sarzyna w województwie podkarpackim. Było to pierwsze na świecie potwierdzone zjawisko lewitacji pociągu, które w przyszłości ma znacząco wpłynąć na branżę kolejową. Nevomo ma plan komercjalizacji tego wynalazku już nawet w 2024 roku, ale ostatecznym celem jest hyperloop – pociąg lewitacyjny, który podróżuje niemal z prędkością dźwięku w specjalnej tubie, w której panuje wyjątkowo niskie ciśnienie. Dzięki temu kolej będzie konkurencyjna dla lotów realizowanych na krótkich dystansach, a jednocześnie znacznie bardziej przyjazna dla środowiska niż samoloty. Już dzisiaj pociągi uznawane są za jeden z najbardziej ekologicznych rodzajów transportu masowego, a jeśli w przyszłości będę mogły stać się dużo szybsze i wydajniejsze, to można spodziewać się prawdziwego przełomu w komunikacji.

W 2018 roku Nevomo i  BWI Group rozpoczęły współpracę, w ramach której mieliśmy zaprojektować i wyprodukować 28 amortyzatorów prototypowych do pociągu testowego. Prace nad projektem trwały w Centrum Technicznym w Krakowie skąd gotowe produkty trafiły do klienta. Dzisiaj możemy oglądać je jako integralne części lewitującego pociągu. Ponieważ BWI Group bardzo mocno koncentruje się na prowadzeniu działań wspierających zrównoważony rozwój, to obserwując kierunek, w jakim zmierza Nevomo i oferowane przez nich rozwiązania jesteśmy przekonaniu i ogromnej wadze wspólnego przedsięwzięcia.

 

Amortyzatory BWI Group widoczne w filmie promocyjnym Nevomo

Klienci BWI Group
Citroen
volvo
Honda
BMW 2023
audi1
VW
porsche
lamborghini
ferrari
land rover
ford
gm